search_icoasmeninė paieškos forma:
Mane dominantys klausimai:
  • Darbas ir verslo pradžia:  • Socialinės išmokos:


  • Švietimas Lietuvoje


  • Užsieniečiai Lietuvoje  • Kiti klausimai


chat_icoužduokite savo klausimą čia:
Užpildykite neįvestus laukelius!
tai pat konsultuokitės telefonu: 8 800 22922 | 8 525 14352
arba rašykite mums skype: skype Migracijos informacijos centras
sekite mus: facebook youtube
Ką daryti jei dirbau užsienyje, o laukiuosi/gimdau/ einu vaiko auginimo atostogų Lietuvoje?
img1 img2

Ką daryti jei dirbau užsienyje, o laukiuosi/gimdau/ einu vaiko auginimo atostogų Lietuvoje?

/back.pnggrįžti

Siekiant gauti motinystės (tėvystės) išmokas, reikia būti sukaupus 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius motinystės draudimo stažą, bei turėti darbo vietą Lietuvoje. Į motinystės socialinio draudimo stažą taip pat įskaitomi darbo užsienyje (ES ir EEE valstybėse narėse, Šveicarijoje, taip pat Ukrainoje ir Baltarusijoje) laikotarpiai, tačiau tik tuo atveju, kai jie nesutampa su laiku, dirbtu Lietuvos Respublikoje. Dėl įskaitymo reikia kreiptis  į teritorinį „Sodros“ padalinį. Draudiminio stažo, sukaupto užsienyje įskaitymas padeda tik norint įgyti teisę į išmokas, tačiau neturi įtakos išmokų dydžiui (t.y. su vaiko gimdymu ir auginimu susijusių išmokų dydis nebus apskaičiuojamas remiantis užsienyje turėtomis pajamomis).

 Jei prieš grįždamas į Lietuvą asmuo buvo draustas ligos ir motinystės socialiniu draudimu kitoje ES, EEE valstybėje narėje ar Šveicarijoje, jis „Sodros“ teritoriniam skyriui turi pateikti E 104 formos pažymą ar ją pakeičiantį struktūrizuotą elektroninį dokumentą (SED) S041 dėl kitoje ES, EEE valstybėje narėje ar Šveicarijoje įgyto draudimo laikotarpio patvirtinimo arba kreiptis į „Sodros“ teritorinį skyrių dėl tarpininkavimo gaunant šiuos dokumentus.

Skaičiuojant motinystės, tėvystės ar motinystės (tėvystės) išmokų dydį, yra vertinamos tik pajamos, per paskutinius 12 mėnesių gautos Lietuvoje (pašalpų išmokų dydis priklauso nuo turėto atlyginimo dydžio, tačiau motinystės išmoka nebus skaičiuojama atsižvelgiant į darbo užmokesčio, kurį, tarkime, turėjote Norvegijoje, dydį).

Pvz.: Asmuo grįžta iš užsienio (ES, EEE valstybės narės, Šveicarijos, Baltarusijos ar Ukrainos), išdirbęs ten metus, jo draudimo laikotarpiai yra įskaitomi Lietuvoje. Jam Lietuvoje išdirbus porą mėnesių, jo žmona pagimdo vaiką, tačiau vaiko auginimo atostogų eiti nori tėvas. Tokiu atveju yra mokama minimali tėvystės pašalpa (nes, kaip minėta, atsižvelgiama tik į Lietuvoje turėtas pajamas, o turėdamas sukauptą draudimo laikotarpių stažą, asmuo turi teisę gauti išmokas).

Norint gauti išmokas, paskutinis darbas ir draustumas turi būti Lietuvoje (t. y. jei, tarkime, per paskutinius 24 mėnesius 12 mėnesių dirbote užsienyje ir grįžote į Lietuvą tik gimdyti ir auginti vaiko, o darbo neturite – motinystės išmokos Jums nepriklauso). Jei niekada nedirbote Lietuvoje, tačiau šiuo metu esate užsiregistravę darbo biržoje, Jums bus pratęstas bedarbio pašalpos mokėjimas (turint teisę į šias išmokas).

Motinystės (tėvystės) pašalpa toliau mokama ir deklaravus išvykimą iš Lietuvos, jeigu asmuo kitoje valstybėje negauna draudžiamųjų pajamų.

Paminėtina, kad jei pirmaisiais vaiko auginimo metais motinystės (tėvystės) pašalpą gaunantis asmuo tuo pat metu gauna ir darbo pajamų arba pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, tai tokiam asmeniui mokamas skirtumas tarp pašalpos ir darbinių pajamų, t. y. iš pašalpos atimamos darbinės pajamos.

Ar priklauso vienkartinė išmoka vaikui, jei jis gimė ne Lietuvoje? Jei taip, kur reikia kreiptis dėl jos?

Vienkartinė vaiko gimimo išmoka priklauso atitinkant šiuos du pagrindinius kriterijus:
1. Jūs ir jūsų vaikas esate Lietuvos Respublikos piliečiai
2. Esate deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje.

Deklaravus gyvenamąją vietą (pvz., Vilniuje tai galima padaryti ir elektroniniu būdu. Plačiau apie procesą skaitykite čia), dėl jums priklausančios išmokos kreipkitės į savivaldybės, kurioje deklaravote gyvenimą, Socialinių išmokų skyrių.

Ar ši informacija buvo naudinga?

Informacija peržiūrėta: 2018-01-11


Jums taip pat gali būti įdomu: