search_icoasmeninė paieškos forma:
Mane dominantys klausimai:
 • Darbas ir verslo pradžia:



 • Socialinės išmokos:






 • Švietimas Lietuvoje






 • Užsieniečiai Lietuvoje







 • Kiti klausimai






chat_icoužduokite savo klausimą čia:
Užpildykite neįvestus laukelius!
tai pat konsultuokitės telefonu: 8 800 22922 | 8 525 14352
arba rašykite mums skype: skype Migracijos informacijos centras
sekite mus: facebook youtube
Pirmieji žingsniai grįžtant
img1 img2

Pirmieji žingsniai grįžtant

/back.pnggrįžti

Kokie yra pirmieji žingsniai grįžtant į Lietuvą?

 1. Deklaruoti išvykimą iš užsienio valstybės, kurioje gyvenote, o grįžus deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje (jeigu išvykdami iš Lietuvos buvote deklaravę išvykimą). Tai padaryti galima internetu „Elektroninių valdžios vartų” interneto svetainėje, adresu epaslaugos.lt, arba seniūnijoje, Jums priklausančioje pagal gyvenamąją vietą.
 2. Pasirūpinti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), nes nuo gyvenamosios vietos deklaravimo Lietuvoje momento atsiranda pareiga mokėti PSD įmoką „Sodrai“. Dirbančiajam pačiam daryti nieko nereikia, visos privalomos įmokos sumokamos kartu su darbo užmokesčiu. Jei grįžęs iš užsienio žmogus kurį laiką nedirba, jis turi PSD įmokas mokėti savarankiškai arba gali būti draustas valstybės lėšomis, jei yra pensininkas, Darbo biržoje registruotas bedarbis, moksleivis, dieninių studijų studentas, vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 metų ir kt. Jeigu ieškositės darbo, užsiregistruokite Darbo biržoje, ir būsite draudžiamas valstybės.
 3. Pasirinkite gydymo įstaigą ir joje prisiregistruokite. Prieš registruodamiesi įsitikinkite, kad jūsų pasirinktoji gydymo įstaiga (poliklinika ar šeimos gydytojo centras, klinika) yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl pacientams teikiamų paslaugų apmokėjimo. Tuomet jums nereikės mokėti už paslaugas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.

Grįžtant gyventi į Lietuvą patariame parsivežti šiuos dokumentus:

 1. Dokumentus, liudijančius jūsų darbo laikotarpius ir darbo santykius (pvz.: darbo sutartį, PD U1 dokumentą);
 2. Socialinių įmokų mokėjimo dokumentus;
 3. Dokumentus, įrodančius sveikatos draustumą gyvenimo užsienio valstybėje laikotarpiu. Jeigu socialines įmokas ir sveikatos draudimą už Jus mokėjo darbdavys, užtenka ir darbo sutarties;
 4. Dokumentus, įrodančius vaikų užsienyje pabaigtą ugdymo programą ar jos dalį.

Jeigu planuojate išeiti iš darbo ir turite teisę gauti bedarbio pašalpą toje šalyje, galite pasinaudoti galimybe eksportuoti bedarbio pašalpą trims mėnesiams į Lietuvą tol, kol grįžę ieškosite darbo čia. Turite paprašyti savo nacionalinių užimtumo tarnybų išduoti leidimą eksportuoti bedarbio pašalpą (PD U2 dokumentą). Daugiau apie nedarbo socialinių išmokų eksportą skaitykite „NSDI eskportas

Taip pat galite pasirūpinti formos E104 gavimu iš vietinių institucijų, atsakingų už socialinių išmokų mokėjimą. Šioje formoje nurodoma, kokias įmokas mokėjote į šalies, kurioje gyvenote biudžetą. Pateikus šią formą Sodros užsienio išmokų tarnybai bus apskaičiuotas Jūsų stažas, jei norėsite jį sumuoti tam, kad gautumėte motinystės išmokas (pateikus formą duomenys „suvaikšto“ greičiau, nei Lietuvos institucijoms pateikus užklausimą kitos šalies institucijoms.). Ši forma taip pat nurodo informaciją apie visus darbo, įmokų mokėjimo ir gyvenimo toje pačioje šalyje laikotarpius.

Jei esate apdraustas sveikatos draudimu kitoje valstybėje narėje ir planuojate pasisvečiuoti Lietuvoje, išvykdami iš ES, EEE šalies, kurioje dirbate, nepamirškite pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelės, kurią jums išduos tos šalies valstybinio sveikatos draudimo įstaiga. Ši kortelė pravers, jei Lietuvoje prireiktų būtinosios medicinos pagalbos.

Jei norėtumėte gydytis Lietuvoje, gaukite ES, EEE šalies, kurioje dirbate, valstybinio sveikatos draudimo įstaigos išduodamą S2 arba E 112 dokumentą, leidžiantį užsienio šalyje gauti planines asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Jeigu dirbote legaliai, suėjus Jūsų pensiniam amžiui bus sumuojami laikotarpiai, kuriuos pradirbote užsienyje ir Lietuvoje. Tad vertėtų informuoti tos šalies tarnybas, atsakingas už senatvės pensijų mokėjimą, kad išvykstate iš šalies. Lietuvos SODRA nekaupia išankstinių duomenų apie stažą, kai norima sumuoti laikotarpius pensijai gauti, tačiau susijusius dokumentus reikia pateikti likus 3 mėnesiams iki pensinio amžiaus. Nėra nustatyta, kokie tai konkrečiai dokumentai – išsaugokite sutartis, algalapius ir pan.

Jeigu turite mokyklinio amžiaus vaikų – pasirūpinkite jų dokumentais apie pabaigtą ugdymo kursą ar jo dalį mokykloje, jei lankė lietuvišką mokyklėlę – pažyma iš jos.

Papildomos informacijos galite rasti Lietuvos darbo biržos atmintinėje grįžtantiems.

Ar ši informacija buvo naudinga?

Informacija peržiūrėta: 2018-02-02


Jums taip pat gali būti įdomu: